Dr. Sarmitės Mikulionienės ir dr. Sandros Krutulienės pranešime – įžvalgos apie darbuotojų technostresą

2025 m. kovo 27 d. instituto mokslininkė dr. Sarmitė Mikulionienė dalyvavo 10-oje tarptautinėje daugiadisciplininėje mokslo konferencijoje “Society. Health. Welfare.” (liet. „Visuomenė. Sveikata. Gerovė.“). Konferencija vyko kovo 26-28 d. Rygos Stradinio universitete Latvijoje. Renginyje dr. Sarmitė Mikulionienė skaitė pranešimą “Employees’ Perceived Risks of Digitalization in the Workplace” (liet. „Darbuotojų suvokiamos skaitmeninimo rizikos darbo vietoje“). Jį parengė kartu su bendraautore dr. Sandra Krutuliene.

Pranešime dr. S. Mikulionienė pabrėžė, kad technostresas yra svarbi problema, su kuria susiduria apie 90% darbuotojų, nepaisant to, ar jie patys naudoja, ar nenaudoja skaitmenines technologijas darbe. Tačiau organizacijoms dažnai nepavyksta veiksmingai sumažinti darbuotojų technostresą. Kaip teigė pranešėja, tyrime pabrėžiama sociologinė technostreso dimensija, nagrinėjant tokius veiksnius kaip šalies skaitmeninio išsivystymo lygis, pramonės sektorius, darbuotojų žmogiškasis kapitalas ir darbo sąlygos. Tyrimo empirinę bazę sudaro “OSH Pulse“ 2022 m. duomenų rinkinys (daugiau nei 25 000 dirbančiųjų visose ES 27 šalyse).

Pasak mokslininkės, tyrimas leidžia daryti išvadas, kad viešojo administravimo, finansų ir tam tikrų paslaugų sektorių darbuotojai nurodo jaučiantys aukščiausią technostreso lygį. Jis yra glaudžiai susijęs su organizacijos bendravimo kultūra ir streso valdymu. Be to, darbuotojai, kurių sveikata prastesnė, patiria didesnę technologinę įtampą, o tokie demografiniai rodikliai, kaip amžius ir lytis, turi minimalų poveikį. Rezultatai rodo, kad skubiai reikia visapusiško, holistinio požiūrio, kaip valdyti technostresą kaip globalią visuomenės problemą. Pranešimo pagrindu autorės rengia mokslinį straipsnį.

Daugiau informacijos apie konferenciją galima rasti čia: https://rw2025.rsu.lv/society-health-welfare.

Nuotraukų autorės: Irena Žemaitaitytė ir Vida Gudžinskienė