Būsto (ne)politika – J. Aidukaitės įžvalgos ir siūlymai

Liepos mėnesį naujienų portalui „Tv3.lt“ Socialinės politikos tyrimų skyriaus mokslininkė J. Aidukaitė pateikė įžvalgas apie būsto politiką Lietuvoje ir ES šalyse.

Straipsnyje mokslininkė išskyrė aktualią problemą Lietuvoje: „<…> Lietuva neturi absoliučiai jokios būsto politikos. Mūsų šalyje ypatingai sunku kukliai uždirbant išeiti iš tėvų namų ir be pagalbos pradėti savarankišką gyvenimą, sudėtinga susirasti nuomai padorios kainos būstą, jei šeimoje nutiko smurto atvejis, privatūs būstų nuomotojai nenori priimti šeimų su mažais vaikais ar augintiniais, kreivai žvelgia į kitos rasės ar tautybės žmones.“

Taip pat J. Aidukaitė pateikė rekomendaciją vangiai vystomai būsto politikai Lietuvoje: „Pagrindinis patarimas yra didinti valstybinio būsto fondą. Nebūtinai tik savivaldybės turi statyti, gali susikooperuoti savivaldybės su nepelno organizacijomis, bet tai galėtų būti subsidijuojama iš valstybės. Lietuvoje tai turi didelę stigmą, būtų gerai šią stigmą nuimti, kad žmonės nebijotų nuomotis iš valstybės, ta rinka turi būti didinama. Šiuo atveju kalbu labiau apie valstybinį būstą, ne apie socialinį. Nes būsto reikia ir šeimoms su vidutinėmis pajamomis (nebūtinai tik labai neturtingoms), nes jos dažnai negali įpirkti būsto, todėl turėtų egzistuoti saugi ir ilgalaikė galimybė nuomotis. Ir būtų pravartu labiau apsaugoti nuomininkų teises“.

Kviečiame skaityti visą straipsnį, kuriame rasite daugiau J. Aidukaitės siūlymų Lietuvos būsto politikos tobulinimui, Lietuvos ir ES būsto politikos ypatybes bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos rekomendacijas Lietuvai.